Ciekawostki quizowe

Dział w budowie - więcej ciekawostek dodanych zostanie w późniejszym terminie.

Czy wiesz, że ...

6 grudnia 2015 roku odbyła się specjalna edycja quizu na kanale #quiz na sieci TG IRC, w której wzięło udział aż 158 osób?

Jest to dotychczas rekord pod względem liczby uczestników premiery quizowej na IRC. Był to quiz typu milionerzy z aż setką pytań i trwał nieprzerwanie godzinę i 15 minut. Poprzedni rekord padł również na sieci TG IRC 23 grudnia 2012 roku, było wtedy 150 uczestników, także w quizie milionerowym. Dzięki takiej frekwencji dowiedzieliśmy się przy okazji, że skrypt typu milionerzy nie może wyświetlić na kanale więcej niż 99 pozycji w rankingu.

Najpopularniejszy w Polsce przez lata skrypt quizowy Dizzy AutoQuiz v4.0 wcale nie był najnowszą wersją tego skryptu?

Najnowszą jego wersją przez 10 lat był skrypt AutoQuiz v4.5, w którym autor dodał funkcję okna dialogowego mającego uprościć prowadzenie quizów. Jednak skrypt ten, zwany dizquizem okienkowym, nigdy nie zdobył wśród quizowiczów popularności.

Kilka słów o ważniejszych quizowiczach na IRC..

Andrrew - w 2001 roku sworzył i od tego czasu propaguje koncepcje quizów IRC-owych w formie unikalnych premier quizowych, których wyniki są rejestrowane i służą do prowadzenia na ich bazie rankingów graczy; wielokrotny prowadzący i uczestnik quizów od końca 2000 roku; pomysłodawca i twórca niniejszej strony o quizach IRC-owych; współautor skryptów quizowych: Dizzy AutoQuiz Pro (2013) i 1 z 10 (od 2010); twórca koncepcji rozwoju najnowszej oficjalnej wersji skryptu Familiada (0.7 wzwyż, od 2008); autor modyfikacji skryptu koło fortuny (2013); bywalec i członek władz wielu kanałow IRC z quizami, w tym m.in. twórca i administrator (od 2014) kanału #quiz na sieci PIRC oraz współautor tamtejszego quizbota, owner kanału #quiz na sieci TG IRC (od 2010), były owner lub master kanałów na sieci IRCnet: #bitten, #marketer, #quizer, #quizpl (łącznie od 2001 do 2014, różne okresy w zależności od kanału); twórca (2001) i administrator nieaktywnego już od ok. 2015 roku kanału #dolar na IRCnecie, master dawnego kanału #quiz.pl na Quakenecie (2008); lider rankingu quizowego kanału #dolar (trwającego od 2001 do 2014); czołowa postać kilku innych rankingów quizowych; autor kilkudziesięciu premier quizowych oraz kilku tysięcy pytań quizowych zawartych w bazach kilku quizbotów na różnych sieciach IRC; pomysłodawca i organizator (od 2008) pojedynków drużyn reprezentujących quizowiczów z różnych miejsc na IRC.

atufka - z liczbą grubo ponad stu tysięcy pytań na koncie pisanych nieprzerwanie od 2001 roku jest zdecydowanie najpłodniejszą spośród autorów pytań do quizów IRC-owych; zestawy pytań i odpowiedzi jej autorstwa są trzonem baz kilku botów quizowych, jest liderką również pod względem ilości przeprowadzanych na różnych kanałach premier quizowych w astronomicznej wręcz liczbie ponad czterech tysięcy unikalnych quizów; nieprzerwanie od 2001 roku regularnie prowadzi premiery quizowe różnych typów w wielu miejscach na IRC, a dzięki rejestrowaniu wyników odbytych quizów znacznie przyczynia się do wielkości i aktywności wielu rankingów; bywalec, od 2001 roku członek władz i wieloletnia opiekunka szeregu kanałów na sieci IRCnet, w tym owner kanału #bitten, a także już nieaktywnych lub nieistniejących kanałów #dolar, #marketer czy #quizer; od 2017 operator kanału #quiz na sieci PIRC.

fajcyk - w latach 2009-2010 przyczynił się do rozpowszechnienia idei quizów IRC-owych poprzez organizowanie quizów i opiekę nad botami quizowymi na kilku kanałach niedużych, prywatnych sieci IRC; operator dawnego kanału #quiz.pl na Quakenecie (ok. 2010-2012); od 2010 do 2012 owner, opiekun quizbota i główny koordynator cotygodniowego prowadzenia premier quizowych na kanale #quiz na sieci TG IRC; autor kilku tysięcy pytań w ramach kilkudziesięciu premier quizowych.

snajperx - programista, znawca mircscriptingu, twórca wielu skryptów quizowych, m.in. Familiada (od 2000), Koło Fortuny, Mieszacz, Scrabble, Świstak (wszystko od ok. 2001), 1 z 10 (od 2010); dzięki utworzeniu i wieloletniemu utrzymywaniu witryny o skryptach quizowych przyczynił się do utrzymania idei quizów IRC-owych, przetłumaczył część pomocy programu mIRC dotyczącej scriptingu; master-operator dawnego kanału #teleturniej na IRCnecie (od 2000).

Oprócz powyższych jest wiele innych osób zasłużonych dla idei quizów IRC-owych, którzy być może w późniejszym czasie zostaną na niniejszej stronie opisani, m.in.: KaThArSiS, Ptysiek, Dizzy, Jerry168, dawidpl, Toadie, gefek, k4be, KrzS, oyey, ne0x, felcia (fela), vieshieck, lutekpg i inni.